یادداشت‌های نیک آهنگ
انتشار مطالب اين وبلاگ در کيهان و رسانه​های مشابه، حرام است
Friday, October 26, 2007
یک کتاب باحال
اگر در جریان ماجراهای آخبار جعلی‌ای که منجر به آغاز جنگ عراق شد باشید، حتما اسم چند نفر را یا شنیده‌اید یا خوانده‌اید. جوزف ویلسن و والری پلیم. اولی سفیر سابق آمریکا بود و دیگری مامور سی‌آی‌ای. وقتی هویت دومی بوسیله رابرت نوواک برملا شد، همه فهمیدند که والری پلیم، همسر جوزف ویلسن است. خب باشد! ولی ماجرا وقتی جدی شد که خیلی‌ها متوجه شدند که این زن و شوهر در ماموریت‌هایی معاملات احتمالی عراق برای خرید مواد هسته‌ای از آفریقا را زیر نظر گرفته بودند.

در سال ۲۰۰۳ وقتی بوش ادعا کرده بود که انگلیسی‌ها سر از معاملات هسته‌ای عرقاق با آفریقایی‌ها در آورده‌اند، ویلسن مقاله‌ای در نیویورک تایمز نوشت تحت عنوان "آنچه در آفریقا نیافتم". او نشان داد که اطلاعات ادعا شده اغراق‌آمیز است و فقط بهانه‌ای بوده برای خطرناک نشان دادن عراق. ویلسن کسی بود که اطلاعات نسبتا کاملی داشت و می‌دانست بوش ...شعر گفته است.

جماعت نو-محافظه‌کار دور و بر دیک چنی، برای از بین بردن اعتبار ویلسن، با دادن نام همسر ویلسن که عملا جاسوس سی‌آی‌ای بود و نباید نامی از او برده می‌شد، دردسر زیادی برای او و همسرش درست کردند. شکایت والری پلیم از این جماعت نتیجه‌اش محاکمه "سکوتر لیبی" و چند جابجایی عمده در ساختار قدرت آمریکا بود.

همین چند هفته پیش والری پلیم کتابش را منتشر کرد. کتابی که اول می‌بایستی به تایید سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا می‌رسید. جالب اینجا بود که بعضی از بخش‌هایی که باید سانسور می‌شد، قبلا در مطبوعات آمریکا منتشر شده بود.

ناشر و خود والری پلیم هم بدجنسی نکردند و کتاب را با بخش‌های خط خورده منتشر کردند! امشب می‌خواهم تا آنجا که می‌توانم بخوانمش، حالا هرنکته جالبی هم به نظرم رسید برای‌تان خواهم نوشت.

اگر هم می توانید "یوتیوب" را باز کنید، حتما بخش‌های مربوط به جلسات او در کنگره را ببینید.