یادداشت‌های نیک آهنگ
انتشار مطالب اين وبلاگ در کيهان و رسانه​های مشابه، حرام است
Saturday, October 23, 2004
کتاب بهترین کارتون های مطبوعاتی سال کانادا
امسال گی بادو، مجموعه شماره ۲۰ برترین کارتون های مطبوعاتی کانادا را جمع آوری و از طریق انتشارات مک آرتور و شرکا روانه بازار کرد. در کتاب امسال آثار منتخب ۴۸ کارتونیست چاپ شده است. از این عده همه کانادایی یا دارای ملیت دوگانه کانادایی و جای دیگری هستند(دو، سه نفر-یکی از پاکستان، یکی از یوگسلاوی و آخری هم از آمریکا) و تنها خارجی مجموعه من هستم.
در ابتدای این کتاب که ده فصل دارد، آثار فینالیست های امسال جایزه ملی مطبوعات آمده، که باید گفت بسیار هم پر سرو صدا بود، چرا که پتریک کوریگان که بسیاری او را بخت اوّل بردن جایزه می دانستند، باز سرش بی کلاه ماند و سرژ شاپلو آنرا به جیب زد. این مساله باعث دلخوری خیلی ها شد، چرا که سال هاست به نحوه داوری اعتراض دارند، و ظاهر قضیه به نحوی است که شانس کارتونیست های فرانسوی زبان استان کبک بیشتر است!
در این مجموعه ۲۰۷ کارتون در فصل های دهگانه و ۴۸ اثر هم در بخش معرفی کارتونییست ها به چاپ رسیده است.
تعداد زیادی از کارها مربوط به مسائل داخلی است نظیر انتخابات اخیر کانادا است که لیبرال ها نتیجه را بردند، کارتون های مربوط به جنگ عراق نیز حجم قابل ملاحظه ای دارد.
از نکته های جالب توجه در آثار کانادایی ها، شناخت مطلوبشان از کاریکاتور چهره است. دیگر اینکه با وجود تاثیر سبک های آمریکایی بر این جماعت، توانسته اند طنز ریشه دار اروپایی را در خیلی از کارهایشان بیاورند. طنز انگلیسی در کارهای غیر فرانسوی زبان ها شاخص تر است، گرچه دو طرف به نحوی از دیگری و روش هایش بهره می گیرند.
این کتاب ۱۹۰ صفحه ای به بهای بیست دلار در کتابفروشی های سراسری کانادا بفروش می رسد.