یادداشت‌های نیک آهنگ
انتشار مطالب اين وبلاگ در کيهان و رسانه​های مشابه، حرام است
Tuesday, August 30, 2005
مهرورزی
امروز خواندم که دارند کافی‌شاپ‌های کتاب‌فروشی‌ها را می‌بندند. چند سال پیش بود که در شهر کتاب نیاوران قهوه‌خانه بامزه‌ای راه افتاد و بعدش هم نشر چشمه...

راستش حکومتی که از اهل کتاب و تجمع آنها می‌ترسد، باید خیلی قابل مطالعه باشد. کیهان که شده است سردسته ماجرا و حالا سردبیرش هم وزیر ارشاد شده و فرهنگ را به زیر خواهد کشید، دارد بند می‌کند به هر جایی که دگر اندیشان جمع می‌شوند، و چه جایی بهتر از کتاب‌فروشی‌ها.

سه سال پیش بود که برای مصاحبه به دفتر حسین شریعتمداری رفته بودم، از او در باره حمله‌هایش به نویسندگان می‌پرسیدم، و به شدت از کار خود دفاع می‌کرد، اسم دو سه نفر را آوردم و هیچ دفاعی نداشت، گفت اینها عقایدشان مشکل دارد...به عبارتی مفتش عقیدتی شده بود و تفتیش می کرد دانایان روزگار را.

حالا ببینید مهرورزی جماعت کار را به کجاها نخواهد کشاند! اگر ناشران کتاب‌های عقیدتی مورد نظر سپاه را چاپ نکنند، تصادفا مجوز چاپ الباقی را نخواهند گرفت، کاغذ هم گیرشان نخواهد آمد و ...

باید دید حریم مهرورزی تا به کجا ست، گمانم کار فرهنگ را به قبرستان بکشاند، که بزرگان گفته‌اند، تا قبر چهار انگشت راه است: آ،آ،آ،آ...!