یادداشت‌های نیک آهنگ
انتشار مطالب اين وبلاگ در کيهان و رسانه​های مشابه، حرام است
Saturday, November 11, 2006
نامه‌ای سر گشاده به آقای حسین باستانی!
مقدمه:

تا وقتی که دوستان روزآنلاین تصمیم بگیرند بیانیه بدهند که چه شده و چه نشده تصمیم گرفته‌ام اعتراضم را متوجه مدیریت سایت روز کنم!

آقای حسین باستانی!

من از عدم شفافیت می‌نالم!

یک سال است که دارید به حسین درخشان باج می دهید تا او سر "گروگان" خود (سایت روزآنلاین) بلایی نیاورد. یک سال است که درخشان – که مثلاً مسئول فنی سایت بوده- بسیاری از وظایفش را در مقابل سایت انجام نداده است. یک سال است بخش بزرگی از مشترکین روز آنلاین دارند به ما فحش می دهند که سایت را مرتب با ایمیل دریافت نمی کنند. یک سال است که بسیاری از مشترکان داخل کشور گله می کنند کاریکاتورها با ایمیل به دستشان نمی رسد و گله می کنند که آرشیو سایت آنقدر سنگین است که نمی توان در آن چیزی را جستجو کرد. یک سال است که بخش آگهی های ما مشکل دارد. یک سال است که به لحاظ فنی حسین درخشان تمام این مشکلات را می داند ولی ظاهرا از روی عمد از رفع آنها خودداری می کند. تازه بازهم آقایان اصرار دارند که کسی از گل نازکتر به حسین نگویند تا بلکه بتوان با باج دادن به او سایر گروگان هایی که در دستش است (چند آدرس "روزآنلاین"، لیست مشترکین، و ...) را آزاد کنند. من از امروز دلیلی برای سکوت در مقابل حسین درخشان نمی بینم.

آقاي درخشان ادعاهای بسیار زیادی دارد. این ادعاها را "مورد به مورد" بررسی کنیم. امروز، نوبت ادعایی است که او چند روز است دارد به زبان فارسی و انگلیسی چاپ می کند و با ای میل به هر جا که می تواند می فرستند. منظورم این ادعای اوست که "بیش از یک سال است از ایران گویا پولی نگرفته است." ظاهرا او نمی داند که ایران گویا یک شرکت ثبت شده در فرانسه است و سیستم حسابداری دارد و تمام پرداختهایش باید سند مالی شفاف داشته باشد. طبق همین اسناد، آقای حسین درخشان از آغاز سال ۲۰۰۶ (علی رغم آن که کلاً معلوم نیست چند ساعت هم در این سال برای سایت روز وقت گذاشته و هر شب هم این سایت توسط شخص دیگری آپ شده است) ۴۲۰۰ یورو از ایران گویا "باج" گرفته است. بر اساس اسناد مالی:

از مبلغ فوق، ۲۵۰۰ يوروي آن در قبال چک بانکي به "دست" او داده شده است.

۵۰۰ يوروي ديگر، به فاصله سه هفته از مبلغ فوق، به حساب او در کانادا ارسال شده است .

۱۲۰۰ يوروي ديگر هم، در قالب سند چهار ماه پيش براي حسين درخشان ارسال شده و هرگز هم به حساب ما برگشت نخورده است. البته آقاي درخشان ظاهرا مدعي شده که اين پول را دريافت نکرده است، ولي آیا ممکن است پولی که ۴ ماه پیش پرداخت شده و هنوز دریافت نشده باشد و برگشت هم نخورده باشد؟ شاید اگر کس دیگری غیر از حسین درخشان بود و حتی دریافت ۲۵۰۰ یوروی ماه مارس و ۵۰۰ یوروی ماه فوریه امسال را منکر نشده بود، می شد این ادعای او را باور کرد. اما وقتی حسین درخشان این را می گوید، آیا می شود حرفش را باور کرد؟

آقای باستاني يک سال است تمام کارت اين شده است که مواظب باشی مبادا کسي از گل نازک تر به حسين درخشان بگويد تا مبادا او به تهديدهايش عمل کند و سايت روز را قطع کند. ظاهرا حسين باستاني "اصلاح طلب" هم مانند خاتمي به "باج دادن" و "عقب نشيني" نامحدود عادت کرده است!

نتيجه عقب نشيني هاي شما، آن شده که حسين درخشان سايت را قطع کرده، گروگان هايي که دستش بوده را آزاد نکرده (سورس برنامه، ادرس هاي اي ميل مشترکان، آدرس هاي "روزآنلاين" و ...). نهايتا، الآن ايران گويا مجبور شده براي طراحي مجدد يک سايت جايگزين، کلي هزينه کند و تازه حسين درخشان از سابق هم طلبکارتر است و جنابعالی هم همچنان در حال "مذاکره" هستید! چقدر ديگر بايد به "روز" ضرر بخورد تا آقايان متوجه شوند با يک "باج گير" بايد چطور رفتار کرد؟

در مورد آنچه حسين درخشان در اين يک سال بر سر روز آورده و توقعاتي که بر سر آن يک روزنامه را به گروگان گرفته، گفتني هاي بسيار زياد ديگري هم هست. که امیدوارم خودتان بگویید نه من! تا بعد.