یادداشت‌های نیک آهنگ
انتشار مطالب اين وبلاگ در کيهان و رسانه​های مشابه، حرام است
Monday, August 09, 2004
آیا می توانیم به ایرانی بودن خود افتخارکنیم؟
به احتمال زیاد، اکثر کسانی که این نوشته را می خوانند ،همچون من، و چه بسا بیش از من، ایران را بسیاردوست دارند. و به هزار و یک دلیل می توانند خوشحال باشند که در ایران زاده شده اند.بهره مندی ازتاریخی کهن، حکما، فیلسوفان، ادبا و ... را بر می شماریم و به داشتن شان می بالیم. حال در صورت مسافرت به خارج از کشور با این ذخیره شکوهمند چه نصیبتان می شود؟ از برخورد مامور گمرک فرودگاه اروپایی یا آمریکایی گرفته، تا وقتی که گذرنامه تان را به هتل تحویل می دهید. آیا همه این مشکلات کار استکبار جهانی است؟ آیا همه اش تقصیر دولت های ضد بشری حاکم برغرب است؟ آیا ...آیا...آیا...؟ خدا را شکر هیچکدام از نوزده نفر هواپیماربای ماجرای یازدهم سپتامبر اهل ایران نبودند! از ژاپنی ها در مورد ایرانی ها بپرسید! آیا کارگران ایرانی در سرزمین آفتاب تابان، ما را سربلند کرده اند؟ پناهندگان ایرانی ساکن بلژیک، هلند و کاناداو ... چه؟ سو استفاده از کمک های مالی، دو به هم زنی، اطلاعات دروغین دادن و ... کار استکبار جهانی بوده است؟ از رفتار درخشان بازیکنان تیم ملی فوتبال در چین هم که نمی توان گذشت!

آیا در طول بیست و پنج سال گذشته، اتفاق با مزه ای نیافتاده است؟ یادم می آید وقتی بیست وهفت سال پیش از آمریکا به ایران باز می گشتیم،و در نیو یورک پول کافی برای کرایه تاکسی نداشتیم(ارز دانشجویی پدرم ، به موقع نرسیده بود) تا به فرودگاه برویم و با چمدان های سنگین مثل آواره ها در راه ایستگاه اتوبوس های فرودگاه جان.اف.کندی بودیم، یک راننده تاکسی که برادرش مدتی در ایران زندگی کرده بود و خاطرات خوبی از دوران اقامتش درکشور ما داشت، گفت که پولی بابت کرایه اش از ما نخواهد گرفت، و نگرفت. امروز، دیدن چنین برخوردی برای من در حکم آرزویی دست نیافتنی است. برخورد بد و نامناسب اقوام دیگربا ما سر جایش، خودمان با خودمان در این طرف دنیا چه کرده ایم ؟ آیا ایرانی های ساکن آمریکای شمالی از امکانات کسب شده، استفاده مناسب را در دستگیری از هم میهنان خود کرده اند؟ آیا با ثروتی که اینجا بدست امده، کاری برای بهبود نگاه دیگران به این اقلیت شده است؟ و اگر هم به طور پراکنده کاری صورت گرفته، نتیجه اش چه بوده است؟ اگر یک ایرانی متخصص به آمریکا و کانادا بیاید، ترجیح خواهد داد که برای پیشرفت و جا افتادن و یافتن کار، به سراغ گروه های مرجع ایرانی برود یا از آنها فاصله گیرد؟ اگر ایرانی تازه وارد و متخصص، پول چندانی نداشته باشد، تا چند وقت و به چه اندازه ای تحویل اش می گیرند؟ میزان ارتباطی که با او می گیرند بر چه پایه ای خواهد بود؟
سوالی که برای من پیش می آید این است: سر بلندی آن متخصص به نفع جامعه ایرانی هست یا نه؟ از سوی دیگر، گروه های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی ایرانی ساکن این طرف دنیا به چه نتایجی دست یافته اند؟ آیا نتایج بدست آمده، قابل مقایسه با پتانسیل فرد فرد ایرانیان عضو می باشد؟ چه عواملی باعث از میان رفتن نیروهای کار آمد وخنثی شدن انرژی ایشان شده است؟ ادامه دارد
0 Comments:
Links to this post:
Create a Link