یادداشت‌های نیک آهنگ
انتشار مطالب اين وبلاگ در کيهان و رسانه​های مشابه، حرام است
Thursday, December 21, 2006
وقتی مصلحت​گرايی سد دموکراسی است
قبول دارم که در بسياری از اوقات، اقدامی راديکال می​تواند يک حرکت منطقی دموکراتيک را فلج کند، ولی نمی​توانم بپذيرم که کوتاه آمدن سران جبهه اصلاحات در مقابل تقلب وسيع انتخاباتی اخير، کمکی به حال تحول​خواهان باشد.

يک گزاره بسيار ساده داريم: بر اساس شواهدي، در انتخابات تهران تقلب شده است. ناظران را از سايت​ها بيرون انداخته​اند و در بعضی سايت​ها هم بعد از چند روز سر و کله ۵ صندوق جديد پيدا شده. به ادعای تعدادی از نظران، گروهی روی جاهای خالی برگه​های راي، اسامی ديگران را نوشته​اند و ...

گزاره​های پيچيده​تری هم دارم، مثل تغيير سياست​های وزارت کشور در انتخابات اخير.

وقتی خاتمی و کروبی اولش داغ می کنند و بعد آرام می​گيرند، چه برداشتی می​کنيد؟ هارت و پورت و بعدش هم سازش؟ کروبی که پارسال شکايتش را به وزارت کشور خاتمی برد و موسوی لاری هم کاری نکرد، و مقدمات جدا شدن شيخ مهدی از مجمع روحانيون فراهم شد. اعتماد ملی به نحوی ثمره همان کوتاهی است.

حالا هر دو اولش معترض می شوند و بعدش نتايج را قبول می کنند و آخر سر خاتمی می گويد که خبری نيست، حالا کام​مان را تلخ نکنيم...۲۸ ميليون نفر شرکت کرده​اند و ...

اولا، وقتی برخورد محکمی صورت نگیرد، چه بسا انتخابات مجلس هم بدتر از این باشد. ریاست جمهوری هم بدتر از بدتر. سال​هاست از همین چیزها می​نالیم! سکوت مصلحت​آمیزی که کار را به اینجا کشانده است. از ماجرای پیگیری قتل​ها بگیرید تا کوی دانشگاه و تعطیلی مط​وعات و اصلاح​قانون مطبوعات و دستگیری ملی​مذهبی​ها و...کمی بیشتر دقت کنیم! آیا همین مصلحت​گرایی​ها دایره آزادی​هایمان را فراخ​تر کرده یا بیشتر بسته است؟ نفس​مان بند نیامده؟ آیا زیاد شدن فاصله مردم با اصلاح​طلبان ناشی از بی​عملی و حرافی بی​ثمر ایشان نیست؟

الان در تهران به اين بزرگي، بر اساس آماری که احتمالا خيلی هم راست نيست، ۳۵٪ واجدين شرايط شرکت کرده​اند و سهم اصلاح​طلبان عملا از يک سوم کمتر است. آيا راهبردی برای نشان دادن توانايی​ها وجود دارد يا اصلا حرف زدن از راهبرد کاری بيخود است؟به گمانم وزن خاتمی بيشتر از اين حرف​هاست و اگر می​تواند تغييری بوجود آورد، سکوت و مصلحت انديشی چاره درد نيست.

اين همان چيزی است که اصلاحات اميعدوار کننده سال​های ۷۶-۷۷ را به زنده به گور کرد.
0 Comments:
Links to this post:
Create a Link